reklam

reklam

18-03-2017 Mahmuthan Taşer
Mahmuthan Taşer

Mahmuthan Taşer

Özel Hizmet Tazminatının 60 Olması Gerektiğine Dair Kolay Anlama ve Anlatma Kılavuzu

1 ve 4 Dereceli zabıta memurlarının Özel hizmet tazminatlarının 60 olması gerektiğine dair bu 4. yazım olacak. Birçok belediyede son 3 ayda bu yanlış hesaplamayı düzelttik, hatta geriye dönük toplu paraları alanda oldu. Ancak halen direnen belediye birimleri bulunmaktadır. Bu yanlışlık her ay 55 tl.eksik alınmasına sebep olmaktadır.

Bu hatayı düzeltmede direnen birimlere lütfen bu yazının çıktısını alın ve yazı işleri müdürlüğü ile mali hizmetler müdürlüğüne giderek aynen yazıldığı gibi anlatın.

Şimdi bakın:
2 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan Belediye Norm Kadro ve Uygulamaları hakkında değişiklik ile zabıta memurları 3'üncü dereceye inmeleri sağlandımı: Evet Sağlandı

Peki 2015 yılında yürürlükte olan ÖZEL HİZMET TAZMİNATI CETVELİ aşağıdaki gibimiydi:

GRUP-17’ de özel hizmet tazminatı : 55 olacakların

Yukarıda sayılan 1 ila 16 ncı Gruplara göre özel hizmet tazminatı alamayanlardan, Kurumların Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarında bulunanların Ö.H.Tazminatı 55  diye yazılımıydı: Yazılıydı (halende böyle yazılımı evet)

Bizler G.İ.H. sınıfındamıyız
: Evet sınıfındayız.

O halde 2015 yılındaki bu kazanım ile yürürlükte olan yasa hükümlerine göre mevcut haklardan faydalanmamız gerekmezmi. Elbetteki verilen haklar kullanılmak içindir.

Gündemi takip eden birimler güncellemeyi yaptılar ve 55 puan yaptılar.

Sonrasında 2016 yılında gerçekleşen toplu sözleşme gereği zabıta memurlarının özel hizmet tazminatları 5 puan arttırıldımı: Evet artırıldı.

2015 nisan ayında 55 olan Ö.H.Tazminatı 2016 yılında eklenen 5 puanla 60 oldumu. Evet oldu

Peki sizler 2015 yılında 3’lük kadroya düştüğümüzde bizleri kanun hükümleri gereği Ö.H.Tazminatımızı 55 yapmış olsaydınız, şimdi bizler 60 olmazmıydık: Evet olurduk.

Öyleyse neden düzeltmiyorsunuz denildiğinde 2 neden öne sürülüyormuş.

1.Neden ; Zabıta memurları ile komiserler eşitleniyor aralarında bir farkın olması gerekiyor.

Cevap; Kanun Ö.H.Tazminatı ile Zabıta memurlarını, Komiserlerle veya varsayalım ki Müdürlerle eşitlemişse size kanunu sorgulamak mı yoksa uygulamak mı düşüyor.

2. Neden ; Bize talimat gelmedi ve II sayılı cetvel’de  halen Ö.H.Tazminatı 55 olarak yazıyor.

Cevap ; Bakın II sayılı cetvel her yıl güncellenmez , şayet Ö.H.Tazminatları toplu sözleşme gereği artırılmışsa maaşların düzenlenmesi esnasında bodrolara eklenerek hesaplanır. Bana 2017 yılı için resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren güncellenmiş Ö.H.Tazminatı cetveli gösterebilirmisin: Hayır

Çünkü yıllardır güncellenmedi..

Son olarak şunu söyleyin; Peki Ö.H.Tazminatının 60 olduğuna dair birçok belediyeden örnekler getirsem hatta geriye dönük hesaplanarak ödendiğine dair bodroları sunsam diye sorun.

Şayet cevabı şöyleyse: Hayır onlar yanlış yapıyor.
Lütfen Ayağa kalkın ve şöyle söyleyin gelişmekte olan ülkeler sınıfında olmamızdaki katkılarınızdan dolayı teşekkürler…

Değerli mesai arkadaşlarım açıkçası sadece 4.derece ve altı zabıta memurlarına bu konuda yanlış hesaplama yapılmıyor, biz zabıta komiserlerinde Ö.H.Tazminatı yanlış hesaplanıyor.
Bizlerinde 65 olması gerekirken 60 olarak hesaplanıyor. Yakında onunda mücadelesini gerekçeleri ile yazarak düzeltilmesini sağlayacağız, İnşAllah

*Bu makaleyi gönderme aşamasında Maliye Bakanlığının görüş yazısı da geldi. Onuda dilekçenize ekleyin, bu konuda bizlere çok yardımcı olan Ben.Bir.Sen. genel başkan yardımcısı Gürkan beye kendim ve sizler adına da teşekkürlerimi sunarım.                                                  

Saygılarımla

Mahmuthan TAŞER
Zab.Kom.
Yerel Yön.Yük.Lis.Mez.


► Dilekçeye ve Maliye Bakanlığı görüş yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bu yazı 1500 defa okunmuştur.Mahmuthan Taşer Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu