24-07-2017 Alper AKÇAM
Alper AKÇAM

Alper AKÇAM

Kapatılan "Zabıta Programı Eğitimi" ve İtfaiye Eğitim Planlaması Örneği

Kırıkkale Üniversitesi Keskin Meslek Yüksek Okulu,Kırıkkale’nin Keskin İlçesi sınırları içerisinde Kırşehir yolu 3. kilometre de konumlanmıştır.( Keskin, 3587 Sayılı Yasa ile 17.08.1989 tarihinden itibaren Ankara İli'nden ayrılarak Kırıkkale İli'ne bağlanmıştır.Günümüzde halihazırda Kırıkkale iline bağlı bir ilçedir.)

Kırıkkale Üniversitesi Keskin Meslek Yüksek Okulu;“1994–1995” öğretim yılında Keskin Belediyesi’nin tahsis ettiği 850 m2’lik binada gerekli tadilat ve bakım yapıldıktan sonra üç programla (Elektrik, Kimya ve Mahalli İdareler) öğretime başlamıştır. “1995–1996” Öğretim Yılında “Mahalli İdareler Programı Zabıta hizmetleri” konusuyla ilgili orta ve yükseköğretim düzeyinde eğitim veren herhangi bir kurum olmaması nedeniyle,“Zabıta Programı’na” dönüştürülmüştür. Yüksekokul “1997–1998” öğretim yılında Özelleştirme İdaresi’nden devralınan Keskin’e 3(üç) kilometre  mesafedeki Köyteks Tesisleri’ne taşınmıştır.Yükseköğretim Kurulu’nun “21.03.2002 tarih ve 532–5758 sayılı yazısıyla” Mahalli İdareler (Zabıta) programından, Zabıta ibaresi çıkartılmıştır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının “04.06.2004 tarih ve B.30.0.EÖB.0.00.00.03–4.05–980–010549 sayılı yazısı” ile “2004–2005” eğitim-öğretim yılından itibaren Mahalli İdareler programının adı “Yerel Yönetimler olarak” değiştirilmiştir.

İtfaiye Teşkilatının eğitim planlamasını inceleyecek olursak; Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksek Okulu İtfaiye Bölümü’nü tamamlayanlar için, üniversite’nin sitesinde (Ön lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenci) “Sivil Savunma ve İtfaiye Teknikeri” ünvanı kadrosunu almaya hak kazanacaktır. (ibaresi bulunmaktadır) Bu güzel kazanımları takdir etmekle birlikte, tecrübe paylaşımında bulunulabilineceği kanısındayım.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanında Okutulan Dersler ve Modüller; ”Ankara, Altındağ, İskitler Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi”, ”İstanbul , Bayrampaşa, Şehit Büyükelçi İsmail Erez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi”,”Bursa, Osmangazi  Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi”,”İzmir, Buca, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi”, ”Kocaeli, İzmit, Atatürk  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi”

21 Kasım 2016 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği'nin ev sahipliğinde Zabıta dairesi başkanları ve müdürlerinin katılım(lar)ıyla bir otelde düzenlenen "1. Zabıta Çalıştayı"nın açılış konuşmasında;T.B.B. Genel Sekreteri Sn. Hayrettin Güngör; en az üç yıl içerisinde zabıta okulları projesini hayata geçireceklerini belirterek, "Belediyelerimizin çalışanlarına yönelik eğitim ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir belediyeler akademisi projemiz bulunmakla birlikte,bölümlerden birisinin de zabıta okulu olacağı müjdesini vermiştir. Bu okulda zabıta personelimizin belki üç ay,belki altı ay, ileri de 3 yıl, polis teşkilatı’nda olduğu gibi bir eğitimden geçmesini arzuluyoruz, İnşallah bu eğitim projemizi üç yıl içerisinde hayata geçirmeyi planlamaktayız" ifadelerini kullanmıştır.

Azim ve kararlılıkla mesleki sorunlarımızı dile getirerek, çözülmesi için sabırla “bir bakır ustasının leğeni işlediği gibi” yavaş yavaş işleyerek (dile getirerek,gündem de tutarak) sonuca ulaşacağımızı düşünüyorum. Bir hak kolay elde edilmiyor,edildikten sonra da en az yarım asır geri alınmıyor. Bakınız  657 sayılı (d.m.k.)’nun yıllardır değişeceği söyleniyor,öyle ki Todaie’de eğitim aldığımız süreçte siyasal bilgiler fakültesinde 1976 yılında öğrencilik yapan bir akademisyen,1970’li yıllarda  hocalarımız 657 sayılı(d.m.k.)’nun değişeceği için pek üzerinde durmayalım, değişecek bir yasanın çok detaylarına inmeyi uygun görmüyorum diyerek geçiştiriyordu” beyanında bulunuyor ve 40 yıl geçmesine rağmen halen yasanın değişmediğini belirtiyor. Belki de yasa değişecek ama, uzun yıllar geleneksel kamu yönetiminde verilen bir hak geri alınamıyor.(Eğitim görevlisi bunu vurgulamak istemiştir.)

Milli Eğitim Bakanlığı ile Belediyeler Birliği öncülüğünde ilgili kurul ve kuruluşlarında desteği ve katkısı sağlanılarak (alınarak) ortak bir protokolle zabıta meslek okulu açılabilir. Bu okullardan mezun olacak öğrencilere, (alana öğrencilerin ilgisini arttırmak için) mesleğe girişte çeşitli kolaylıklar sağlanılabilir. Kurum içerisinde bu okullardan mezun olanlara, Devlet Personel Başkanlığı’nın uygun görüşü alınarak mevzuatta yapılacak ek ile bir (1) yan fazla derece kademe alması sağlanılabili(ni)r. İtfaiye örneğinde olduğu gibi, bu okullardan mezun olanlara “Zabıta Teknikeri” ünvanı verilebilir. (Bu ünvanın kullanılıp kullanılamayacağı, uzman görüşüyle değerlendirilmelidir.) Tüm bunların bir komisyonca değerlendirilebilmesi sonucunda elde edilen veriler ışığında gerekli yasal düzenlemeler yapılabilmesinin önü açılabili(ni)r. Günümüzde “Şehir İçi Trafik” kontrollerinin Zabıta Teşkilatları'nın görev ve sorumluluk alanına dahil edilmesi gündem de iken; Zabıta’lığın bir kariyer mesleği olarak oluşturulmasına rağmen, meslek ile ilgili uzmanlık eğitimi veren (verecek) okulların bulunmayışı (olmayışı), zabıtalıkta gereken uzmanlık (yetkinlik) bilgisinin personel içerisinde yetersizliği "acaba yaptığım iş doğrumu" kavramını beraberinde getirmiştir. Umarım ilgili kurulların da katkılarıyla bu konuda ciddi adımlar atılabili(nir)r.Not: Mahalli İdareler (Zabıta) Programı Ders İzlencesi (Kapatılan Kırıkkale Üniversitesi Keskin Meslek Yüksekokulu Mahalli İdareler (Zabıta) Programı 1998-1999 Ders İzlencesi)

 

Bu yazı 1142 defa okunmuştur.Alper AKÇAM Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu