28-09-2017 Ahmet AYDIN

Belediyenin duyan kulağı, gören gözü, yürüyen ayağı, (Halk ile devamlı iletişim halinde olduğu) için konuşan ağzıdır, Zabıta. Hatta ve hatta Belediyenin hafızasıdır, hemen hemen her birimle koordineli olarak görev yaptığı için. Tüm bunları yapabilmesi için de elbette kendi podyumu olan sahaya (sokağa) çıkması gerekir. Podyumda dolaşırken giyim kuşam, kılık kıyafet kısacası görünüşüne dikkat etmesi gerekir. İlk imaj çok önemlidir çünkü. Süklüm püklüm görünen birisini pek kimse ciddiye almaz. Yani bir nevi prestij meselesidir görünüm. Lafı bir yere getirmek için dikkat çekici bir giriş yapmak gerekirmiş diye böyle bir giriş yaptıktan sonra. Başlığımızdaki iddiamıza geçelim.

Kış yaklaştı, tüm Zabıta Teşkilatlarında kışlık Melbusat (Giyecek şeyler, elbise) alım telaşı var. Telaş derken Kanuna takılmayalım, yönetmeliğe tökezlemeyelim, bu yüzden sıkıntı yaşamayalım. Bu telaşı yaşamayan Zabıta yoktur, hala da yaşayan Zabıta teşkilatların olduğu muhakkaktır. Zabıta yönetmeliğinde ismi ve şekli belirlenmiş giyim eşyalarının alımı bir başka yönetmelik olan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği ile temin edilmeye çalışılıyor. Ancak her zaman karşılaştığımız sorunlardan birisi karşımıza çıkıyor, her iki yönetmelikte bir birini tutmuyor. Hal böyle olunca çıkış yolu aramak elzem oluyor. Zabıta Yönetmeliğinde çorap, eldiven, atkı, kemer gibi giyim eşyaları yer alırken, diğer giyim eşyaları da ona keza tanımlanırken, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğin 1 sayılı cetvelinde bunların yer almamakta bazıları da veya ile ucu açık bırakılmaktadır. Ucu açıklar malumunuz her türlü yoruma açık. Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde ki listede yer almayan eşyaların alınamayacağı kanısı en çabuk kabul gören yorum olarak karşımıza hep çıkmakta. Aslında bu görüşün/yorumun doğru olmadığı ta 2008 yılında karara bağlanmış. Nasıl mı? Sayıştay'ın 71 sayılı dergisini okuduğumuzda, yine Sayıştay'ın 01.07.2008 tarih ve 30277 nolu kararı ile Zabıta Yönetmeliğinde yazılı olan tüm giyim eşyalarının alınabileceği hükmünü görüyoruz. Belediye Zabıta Yönetmeliğinin, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğine göre özel bir düzenleme olduğu, dolayısıyla özel düzenlemenin genel düzenlemeye göre uygulama önceliği olduğu kesin ifadeler ile söylenmektedir. Dayanak olarak kullanacağımız bu karar ile Zabıta Yönetmeliğinde belirtilen her giyim eşyasının alınmasında ve dağıtılmasında her hangi bir sakınca bulmamaktadır.

Bir diğer konu ise, alımı yapılacak giyim eşyalarının Maliye Bakanlığının o yıl belirlediği birim fiyatlarını aşıp aşamayacağıdır. Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu birim fiyatları hepimizin malumudur ki piyasa fiyatlarının dörtte biri civarındadır. O fiyatlara da girişte belirdiğim gibi podyuma çıkacak elbise almak çok zor demeyim de imkansızdır. Peki bu fiyatlar aşılır mı? aşılır! Neye göre? Gene Sayıştay 7. dairesinin 21.12.2005 yılında almış olduğu karara göre. Bu kararın kesin hükmü; Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu birim fiyatlarının aşılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Peki bahsettiğimiz bu kararlar bağlayıcımıdır, öyleyse belki onu da soran olacak. Bunu diyebilmemiz için Sayıştay'ın görev tanımına bakmamız yeterli olacaktır. Sayıştay; a) Kamu idarelerinin mali faaliyet, karar ve işlemlerini hesap verme sorumluluğu çerçevesinde denetler ve sonuçları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisine doğru, yeterli, zamanlı bilgi ve raporlar sunar. ç) Kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapar. Görev tanımından da anlaşılacağı üzere Belediyeleri denetleme (niye aldın,niye almadın diye) yetkisi olan Sayıştay'ın almış olduğu kararlar bağlayıcı niteliktedir ve emsal teşkil eder.

Çoğunuzun bilmiş olduğu bu konuda bu yazıyı yazıp yazmama hususunda tereddüt ettim ancak yazarsak belki bilmeyen arkadaşlara faydası olur diye düşündüm. Ayrıca Sayıştay'ın 71 sayılı dergisinden beni haberdar eden Enis Sertan ŞENSES kardeşime de burardan teşekkür ederim. Yazı içerisin de belirtmiş olduğum Sayıştay kararlarının örneklerini aşağıya ekledim.

Saygılarımla.
Ahmet AYDIN
İletişim: ahmaydin1972@hotmail.com

SAYIŞTAYIN KONU İLE İLGİLİ DERGİSİNİ OKUMA İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı 4435 defa okunmuştur.Ahmet AYDIN Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu