04-09-2017 Abdurrahman KARABUDAK
Kent yaşamının olmazsa olmazı olan ve her alanda durum tespiti ile kente yön veren bir mevzuat ilkesinde çalışan zabıta teşkilatını anlamak ve anlatmak çok önemlidir. Halkın yiyip içtiği, yatıp uyuduğu, eğlendiği, alışveriş yaptığı kentlerimizde, her alanda kente karşı işlenen suçların en aza indirilebilmesi için 24 saat çalışan ve bilinçli bir çalışma olabilmesi için hizmet içi eğitime önem veren bir yapı içerisinde hedefleri olan Zabıta Teşkilatı; 20 den fazla kanun ve 200 den fazla yönetmelik ile düzenli bir kent için mevzuatlar çerçevesinde çalışmaktadır.
 
Bakmak ve görmek çok önemlidir. Bizler mevzuatlar çerçevesinde çevresel değerlere, eğitime, bilinçli bir toplum oluşturmaya ve kent yaşamına empati kurarak bakıyor ve burada devlet adına yasal çerçevede Belediyenin emir ve yasaklarını uyguluyoruz. Ancak; çoğu kurum ve kuruluş bizim görev, hizmet alanımızı ve en önemlisi devlet memuru olduğumuzu idrak edemiyor ve bize bakarken de vasıfsız bir perspektiften bakıyor. Bu konularda lobicilik faaliyetlerini yapmak duyarlı ve eğitimli zabıtalar oluşturmak adına kurumsal adımlar atmaktayız.
 
Belediye zabıtası toplumun kendisine ve dürüstlüğüne güvenini sağlamak için sade bir vatandaştan çok daha yüksek bir dürüstlük düzeyini temsil etmesi gerekmektedir. Zabıta gerek görev sırasındaki, gerekse görev dışındaki davranışları bakımından kusursuz olmaya ve mensubu bulunduğu teşkilatı en iyi şekilde temsil etmeye özen göstermek zorundadır.
 
Belediye zabıtası, sunacağı etkili, sürekli ve kaliteli zabıta denetim hizmetleri karşılığında, Kent halkının güvenini ve beğenisini kazanmak ve görevini tam manasıyla yapmanın gururunu yaşamayı istemenin yanı sıra Kentin düzenini ve huzurunu sağlamak, kentin ve kentlinin haklarını korumak için hayata dair doğrulara hizmet etmenin çok yüksek bir değer olduğuna inanır.
 
Bu nedenle, Kurumsal anlayış önceliğinde,  sosyalliğin insanî boyutu içerisinde, evrensel değerler çerçevesinde, sürekli gelişmenin öğrenmeye bağlı olduğu düşüncesiyle,  toplum menfaati gözeterek GÜVENİNİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ ve bunu çok önemsiyoruz. 
 
Hissiyatı ile hislenmek ve bizde varız demek adına göreve geldiğimiz günden itibaren, Türkiye nin idari mekanizması Olan Başkent de sosyal diyalog kurmak adına önce kurumsallaşmanın gereğini yaparak Ankara Zabıta Koordinasyon Kurulunu siyasi değil Hizmet mantığı ile bir ekip olarak kurduk.Bu da yetmez dedik dernek ve akabinde Zabıta Teşkilatı Federasyonunu hayata geçirdik. Devlet yönetim mekanizmasında ZABITA adını kurumsallaşma ile eşleştirerek işlemeye başladık.Yani Devletimize Merhaba dedik. Derece kademe ile ilk sosyal hak Kazan'ımımızı teşkilatımız adına aldık. Bakanlıklara yıpranma dahil bizi anlatan  dosyaları verdik vermeye devam ediyoruz. Ve şunu gördük ki sizin olmadığınız yerde sizin adınıza birileri oraları dolduruyor sizi yanlış tanıtıyor o yüzden Sosyal medya, yazılı, görsel basın ve kurumsal diyaloglarda olmalıyız oluyoruz ...
 
Bu münhal üzerine teşkilatımızın 191.Yılını En kalbi duygularım ile kutlar. Mutlu ve umutlu yıllar dilerim...

Abdurrahman KARABUDAK
Ankara Büyükşehir Belediyesi
Zabıta Dairesi Başkanı
Ankara Zabıta Koordinasyon Kurulu Başkanı

Bu yazı 1024 defa okunmuştur.Abdurrahman KARABUDAK Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu