17-08-2017 Abdullah DURMAN

Haber ve habercilik ticarette olduğu gibi arz ve talep dengesi üzerine kurulmuştur. Habercilik ilgi, alaka ve takip isteyen, ilgili kitlelere bu yolla duyurum yapmayı hedefleyen hassas bir iştir. Hepimizin malumudur ki Zabıta ile ilgili yapılan haberler genel manada olumsuz şekilde lanse edilmektedir. İstenmeyen şeyleri temizleyen "cımbız" burada farklı kullanılmakta, istenmeyenleri istenir hale getirmektedir. Kimin istediği hale, elbette bizi sevmeyenlerin, Zabıtayı karalamak isteyenlerin. Yaşanan olayları dikkat çekici hale getirebilmek için farklı açılardan çekilmiş el kol hareketlerini bile dayak atıyor şeklinde gösterebilmektedirler. Bunu yaparken de hiç bir vicdani duygularına danışmazlar. Çünkü, onlar için haber değeri olması gerekir. Ya da haber değeri olacak hale getirilmesi. Ondan sonrasını düşünmezler. Kim ruhsal ve bedensel hatta maddi zarar görmüş işin o boyutunu düşünmezler. Bu bizi başkalarının anlatmasıdır.

Biz hizmet erbapları olarak olayın haber değerini düşünmeden emek harcar iken şark kurnazlığı yapan bazı uyanıklar tüm emeklerimizi bir anda boşa çıkartabilirler, hatta suçlu olarak bile gösterebilirler. Bu doğrultuda işimizi yaparken daha dikkatli olmamız, olaylara yaklaşırken daha geniş boyutlu düşünmemiz icap etmektedir. Artık birilerinin bizleri gözetlediğini ve bunu kayıt altına aldığını aklımızdan bir an olsun çıkartmadan. Bunu yapanların büyük bir çoğunluğu tamamen Zabıtayı karalama politikası çerçevesinde hareket etmektedir. Olmayanı olmuş gibi göstermek, olması gerekeni gizlemek, günümüzde buna "algı" yönetimi deniyor. Bu yolla da bir çok kötü olayın meydana geldiğine yakın tarihimizde şahit olduk.

Kötü olay derken tamamen Zabıta çerçevesinde bakarak değerlendirmelerde bulunuyorum. Yani Zabıtanın başına gelenleri ele alarak. Zabıta mesleğinin icracıları olarak bizler işimizi en iyi yapmanın gayreti içerisindeyiz. İşimizi yaparken de kendimizi anlatmanın. Kendimizi doğru anlatmadığımız zaman yada anlatmak istemediğimizde birileri bu alanı doldurur ve bizi yanlış şekilde anlatır. Hal böyle olunca hizmet ettiğimiz halkımız tarafından Zabıtaya karşı kin ve nefret duygularının artmasına neden oluyor.

Resmi kayıtlara göre 191 yıllık bir meslek olan Zabıta aslına bakarsak insanlığın var olduğu günden beri hep olmuştur. Adı başka türlü kullanılsa da vicdani bir mesele olarak hep yaşamıştır. Bundan sonrada gelişerek yaşaması elzemdir. Kentler ve nüfuslar arttıkça Zabıtaya olan ihtiyaçta bir o kadar artmaktadır. Dedim ya vicdan meselesi diye. Kent ve Nüfus artışlarına bağlı olarak suç ve kabahat unsurları ve bunların işleniş oranları da artmaktadır. Birilerinin de bu işler ile uğraşması bu görevi ifa etmesi gerekmektedir. Etik ve ahlaki değerlerden süzülerek gelen Kanun ve Yönetmeliklere aykırı hareket edenler ile mücadele.

Zabıta Haberleri sitesini kurmamızdaki amaçta sadece bu alandaki bir boşluğu doldurmak, laf olsun diye iş yapmak değildi elbette. Bilgi, birikim ve tecrübe paylaşımı yapmak için ortak bir alan oluşturmaktı. Tüm teşkilat mensuplarının sorunlarını hem halka, hem ilgili kurumlara anlatmak bu doğrultuda birlik ve beraberliği sağlamaktı. Yukarıda dediğim gibi başkaları bizi anlatmasın dı amaç. Bu alanda tek site olmamız bize ağır sorumluluklar yükledi elbette, bu sorumlulukların altından kalkabilmek içinde destek olmazsa olmazımızdı. Destek derken sitemizin dolayısıyla haberlerimizin daha büyük kitlelere ulaşması için etkili, etkileşimli iletişim.

Hepimizin genel manada sosyal medyayı bir şekilde kullanıyoruz ve artık sosyal medya çağımızın bir gerçeği. Bir çok önemli haber bir anda tüm dünyada aynı anda duyuluyor artık. Ancak bazı haberlerin duyulabilmesi için etkileşim gerekiyor. Buda beğen paylaş butonlarından geçiyor artık. Etkiletişim böyle oluyor çünkü. Okuyup hiç bir yapmadığınız haber yada yazıyı sadece siz biliyorsunuz, ancak beğen yada paylaş butonlarına bastığınız zaman iletişim halinde olduğunuz arkadaşlarınızda konuya vakıf olacaktır. Hal böyle olunca daha büyük kitlelere kendimizi anlatmış oluruz. Birilerinin bakış açılarını da değiştirmesine sağlar, kendimiz çalıp kendimiz oynamayız.

Zabıta Haberleri sitesinin kurucusu olarak biraz sitem dolu bu yazıyı kaleme alırken, aslında siteyi kapatmanın eşiğinde olduğumuzu bilmenizi isteriz. Belki bizimde eksikliklerimiz, hatalarımız var ancak bu iş birazda gönül işi. Gönülden yapılan işlerde manevi destek ister, ilgi ister, alaka ister. İlgi, alaka desteğinizi her zaman bekledik, bekleyeceğiz de. Bu eşikten geçmek yada geçmemek bu biraz da sizlerin seçimi ile olacak. Zabıta Teşkilatına gönülden hizmet etme onurunu yaşadık İnşallah yaşamaya da devam ederiz.

Bu vesile ile Zabıta Haftamızı kutlar, 191. ci yılımızın tüm teşkilatımız için hayırlar getirmesini dilerim.

Abdullah DURMAN
info@zabitahaberleri.com


Bu yazı 2073 defa okunmuştur.Abdullah DURMAN Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu