08-09-2018 Abdullah DURMAN

Evvel zaman içinde diye başlayan hikayeler anlatılırdı, eskiden. 192 yıl evvel başlayan bir Zabıta hikayesi. İnsana hizmetin hikayesi tam olarak yada İnsana hizmet edebilmenin hikayesi.

Belediyelerin Çöpçülerden sonra gelen Sokak çocuklarıdır Zabıtalar. Toplumca benimsenmeyen, hoş karşılanmayan, düzeni ve nizamı bozan hallerin temizlikçileri yine topluma rağmen Zabıtalardır. Rağmenler' i çok çünkü iyiliği için çabaladıkları insanların büyük bir kısmı tarafından sevilmiyor yada birileri tarafından sevdirilmiyor. Komedi uğruna yapılan film ve diz karakterlerimi dersiniz yada içerisinde olan 3-5 kedini bilmez  mi dersiniz ne derseniz deyin. Aslında her şey önyargı ve orantısız vicdan. Belki de bizim Ülkemize has bir kondurma, bir gurup mensubunun yaptığını tüm guruba mal etme hastalığı. Bizimki kirlenmek güzeldir reklamına da uymuyor. Kirletildik mi  temizlenmesi uzun zaman alıyor, temizlendi sansak da izi kalıyor. 192 yıl önce görev  yapanlar şimdikilere göre daha rahattı diyebiliriz. Çünkü o zaman haberler bu kadar çabuk ve büyük kitlelere değişik enstrümanlar ile ulaşmıyordu. Algı operasyonları en azından Zabıta üzerinde bu kadar yapılmıyordu.

Tüm dış etkenlerden gelen olumsuz saldırılara, karalamalara rağmen 192 yıldır hala dinamik ve kendisini geliştiren, gerçek manada eleştirilen yanlarını temizlemeye çalışan bir Teşkilattır Zabıta.Hizmet aksamalarının bir çoğu aslında mevzuat eksikliğinden yada boşluğundan meydana geliyor. Mevzuat konusunda denebilecek tek şey halkın beklentileri karşısında Zabıtanın elinin kolunun bağlanmasıdır. Hukuk Devletiyiz, yetkimiz olmayan konularda Halkımızın yetkimiz varmış gibi bize güvenmesi iki tarafı da hayal kırıklığına uğratıyor. Halk böyle durumlarda Zabıta işini yapmıyor, bizi oyalıyor düşüncesine kapılıp bilmeden istemeden karalama kampanyası başlatmış oluyor, buda birilerinin ekmeğine yağ sürüyor. Yani sadece işini bilmek yetmiyor işini bildirmek, kendini hizmet ettiğin guruba anlatmakta gerekiyor. Bu biz iyiyiz demekle de olmuyor, niye iyiyiz onu da tek tek anlatmamız halkı bilinçlendirmemiz de lazım.

Topluma mal olmuş bir Teşkilat olmak elbette onur ve gurur verici her şeye rağmen doğru iletişim ile aşılamayacak hiç bir şey yoktur, yeter ki önyargılarımızdan sıyrılalım. Zabıta Teşkilatının 192. kuruluş yılının teşkilat mensuplarımıza ve ülkemize hayırlara vesile olmasını, güzelliklere rüzgar olup iyilik yelkenlerini şişirmesini temenni ederim.

Abdullah DURMAN


Bu yazı 580 defa okunmuştur.Abdullah DURMAN Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu