10-03-2017 GÜNDEM

Zabıtaya Şiddete 14 Yıl 7 Ay Hapis

Mahkemeden Örnek Karar

Zabıtaya Şiddete 14 Yıl 7 Ay Hapis

Seyyar ve açıkta satılan gıdalara karşı çalışma yürüttükleri sırada, tezgahlarına el konan M. Kadir Aslan ve ağabeyi Gökhan Aslan tarafından saldırıya uğrayan Karşıyaka Belediyesi Zabıta Ekiplerinin haklı mücadelesi yargı zaferi ile taçlandı. Mahkeme; zabıta memurlarını döven, yaralayan ve silah çekerek tehdit eden iki kardeşe toplamda 14 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karar doğru ve yerinde. Halkın huzurunu korumak adına mücadelemiz kararlılıkla devam edecek” dedi.

SİLAHLA SALDIRDILAR
Olay 2013 yılının Aralık ayında, Karşıyaka’nın Nergis Mahallesi’nde yaşandı. Seyyar satıcılar ve açıkta satılan gıdalara ilişkin çalışma yürüten belediye ekipleri, M. Kadir Aslan’ın tezgâhına ve kasalara el koydu. Bu sırada zabıtalara saldıran Aslan, elindeki boş kasalarla vurarak iki memuru yaraladı. Toplanan malzemeler, imha edilmek üzere belediyenin Örnekköy’deki şantiye binasına getirildi. M Kadir Aslan bu kez de ağabeyi Gökhan Aslan ile birlikte şantiye tesislerine gelerek, zabıtalara hakaret, tehdit ve küfür dolu sözler sarf etti. Belindeki ruhsatsız tabancayı çekerek belediye ekiplerine doğrultan ağabey Aslan, zabıta memurlarınca etkisiz hale getirilerek polise teslim edildi.

ÖRNEK BİR KARAR

Yaşanan üzücü olay sonrası açılan davalar önceki gün sonuçlandı. Karşıyaka 5. Asliye Ceza Mahkemesi; ağabey Gökhan Aslan’ı, görevli memura hakaret, silahlı tehdit ve ruhsatsız silah taşımak suçlarından toplam 7 yıl 5 ay hapis cezası ve 900 lira adli para cezası ile cezalandırdı. Kardeş M. Kadir Aslan’a ise; görevli memura hakaret, tehdit, silahlı saldırıya iştirak ve görevli memura direnmek suçlarından toplamda 7 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Sanıkların cezası hakkında herhangi bir indirim ya da hükmün geri bırakılması işlemi ise uygulanmadı. Mahkemenin verdiği bu karar, caydırıcılık adına örnek olarak nitelendirildi.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Mahkeme kararını doğru ve yerinde buluyorum. Belediye zabıta ekipleri, kent düzenini sağlamak ve yasaları uygulamak üzere görevlidir. Her ne şartta olursa olsun bu görevimizi yapmaktan ve halkın huzurunu, konforunu sağlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemiz, dün nasılsa bugün ve yarın da aynı kararlılıkla devam edecektir” dedi.






Bu haber 23707 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu