08-09-2016 GÜNDEM

Zabıtanın Silah ve Yıpranma Hakkına Dair

Zabıta Teşkilatının içinde olanlar veya bir şekilde Zabıta ile yolu kesişenler bilirler ki yıpranma payı ve Zabıtaya silah verilmesi hep konuşula gelmiştir. Bu doğrultuda yapılan haberler heyecanla okunmuş, bu girişimde bulunanlarda kahraman gözüyle bakılmıştır. Ama hala elle tutulur netice alınamamıştır.

Zabıtanın Silah ve Yıpranma Hakkına Dair

Bunlardan hangisi daha önemli derseniz, ikisi de önemli birer konu. Verilmesi durumun da hangisinin sonu daha hayırlı diye de birde düşünmek lazım. Aslında yıpranma hakkını fazla düşünmeye gerek yok. Tüm teşkilat çalışanları bilir ki Zabıta çalıştığı sürece yıpranır hem bedenen hem de ruhen. Tabiri caiz ise Zabıtaya Mercedes görünümünde giren biri Hacı Murat görünümünde emekli olur (tabi olabilirse). Emekliliğinde az bir süre sonra seçime falan girmeden tahtalıköye Muhtar olur. Yıpranma hakkı diye bir gerçek var ise bunu en çok hak edenlerde zabıtalardır. Aslında bu hakkı verme yetkisi olanların Zabıta Memuru olarak 1 ay çalışıp verilip verilmemesine karar daha doğru olur kanımca.

Zabıtaya silah verilmeli mi verilmemeli mi de uzun zamandır gündemde olan bir husus. Ama sadece teşkilatın gündeminde olan bir husus olarak kalmış verilsin veya verilmesin diye net bir adım atılmamış gibi duruyor. Verilmediğine göre de verilmesin gibi duruyor. Ama bu konu üzerinde nasıl bir çalışma yapıldı oda muamma. Verilmemesi hususunda daha önce dillendirilen gerekçe Avrupa birliğinde bile silahlı kolluk gücünün (kent içinde) azaltıldığı, bazı Avrupa ülkelerinde Polise dahi silah verilmediği dolayısıyla Avrupa Birliğine üyelik müzakereleri yapan Ülkemizde de Zabıtaya silah verilmeyeceği/verilemeyeceği argüman olarak söylendi. Avrupa Birliğinin ne durumda olduğu şu günler de hepimizin malumu; dağıldı dağılacak. O yüzden bu tez de çürümüş durumda. Silahlı Kolluk güçleri Ülkenin korunmasında ve asayişin sağlanmasında çalışanlardır. Silahlı kolluk güçleri de görevlerini yaparken aslında kendilerini de korumuş oluyorlar. Böyle baktığımızda meşru müdafaa yapmışta oluyorlar. Onlarda Devlet görevlisi ve görevleri gereği hem Devleti hem de kendilerini koruyorlar. Zabıta da Devlet görevlisi ve görevi gereği sahada haddinden fazla olaya müdahil oluyorlar. Müdahil olduğu bu olayların yüksek bir yüzdesinde de sözlü ve fiili sataşmalara da maruz kalıyorlar ki yaralanmalı ve ölümlü sonuçlara kadar gidiyor bu durum. Birçok Zabıta arkadaşımızda bu şekilde yaralandı veya hayatını kaybetti. Devlet görevlisi olarak çalışan Zabıtanın da meşru müdafaa hakkı olmalı, bununda jop veya biber gazı ile olmayacağı kesin.

Bu nokta da Zabıta nasıl silah kullanır sorusu ortaya çıkıyor. Silah kullanımı konusunda uzman kişiler ve Zabıta teşkilatında uzmanlaşmış kişilerce hazırlanacak talimatnameler doğrultusunda verilecek eğitimler ile kullanabilir. Tabi polis ve asker için geçerli olan sağlık kontrolleri de yapıldıktan sonra.  Bu hakkı isterken de kimsenin görevine de talip değiliz, aslında bu durum polisinde görevini azaltır. Mukavemet gösterenler karşısında polis arayıp zaman ve iş kaybına neden olmaktansa Zabıta kendi işini kendisi çözer. Tabii ki de yasa ile desteklenmiş silah taşıma yetkisi ile. Yasa hem kendimiz için hem de Belediye suçu işleyenleri caydırıcı özellikte olmalı ki taşıdığımız silahın bir anlamı olsun.

Yıllardır dillendirdiğimiz bu haklara kavuşmamız dileklerimle, saygılar sunarım.

Ahmet AYDIN


Bu haber 23134 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

Haydar 09-12-2018 11:51

ya kardeş kusura bakmada ne yıpranması ya zabıtaları tüm gün görüyoruz yıpranacak ne yapıyorsunuz ? günün yarısını çay içerek geçiren adamlarsınız çoğunuz. yıpranan bin tane meslek varken yıpranma konusunda en yıpranan zabıtalar dersen kimse seni ciddiye almaz. gelelim silah konusuna zabıta ve silah ne alaka ? hayır ne alaka teröristle çatışmaya mı giriyorsunuz banka soygununa midahaleye mi gidiyorsunuz ? altı üstü 2 masa toplatıp 2 seyyar satıcı kovalıyorsunuz biri zorluk mu çıkardı çağır polisi geç sizin göreviniz kimseyle sözlü fiziksel münakaşa değil ! silah hakkıymış neymiş zabıta kendi işini kendi çözermiş sen hakimmisin kardeşim mukavement gösteren vatandaş belki haklı ne biliyorsun vatandaşın senin her dediğini yapmak gibi bir zorunluluğumu var ? yapmayana silah çekip zorla mı yaptıracaksınız ? silahmış hayır neyinize lazım olabilir ki oldu arkadaş hatta tabanca falan olmaz sonuçta devlet koruyorsunuz siz size yeni çıkan mptlerden verelim 3er tanede şarjör verelim operasyonda falan mermi sıkıntısı çekmezsiniz hem :D

Ali özkan 27-02-2017 21:43

Sayın müdürüm konu hakkında şimdiye kadar okuduğum en iyi yazı bence.Malumunuz şuan belediyelerin genelinde artık Uzman Erbaş olarak görev yapmış Zabıta Memurlarının çalıştığını da katarsak

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu