reklam

reklam

10-03-2017 GÜNDEM

Zabıta'dan Tüketici Hakları Sempozyumu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Zabıta Teşkilatı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, “Yerel Yönetimlerde Tüketici Haklarının Yeri” sempozyumu düzenlendi.

Zabıta'dan Tüketici Hakları Sempozyumu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Demonti Otel’de gerçekleştirilen sempozyuma; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak, Gümrük ve Ticaret Başkanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Yakup Güzel, İstanbul, Ordu, Konya, Edirne, Bursa, Eskişehir’den gelen zabıta amirleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi zabıta amirleri ve tüketici dernekleri temsilcileri katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, tüketici haklarının herkes açısından büyük önem taşıdığını belirterek, alınan bir ürün veya hizmet karşısında ne zaman ve nasıl bir sorun yaşanacağının belli olmadığını kaydetti. Balcı, sözlerine şöyle devam etti: “ Satın aldığı herhangi bir sorunla karşılaşan kişiler, sizlerden sorununu nasıl çözeceği hakkında fikir istiyorlar. Her an herkesin başına gelebilecek bu hadiselerle ilgili vatandaşın en yakınında hizmet vermekte olan yerel yönetimlerin yol göstermesi söz konusu ve çok önemli. İnanıyorum ki yapmış olduğumuz bu sempozyumla, halkımızın karşılaşmış olduğu tüketici haklarıyla ilgili sorunlara daha kolay çözüm bulmasında yardımcı oluruz. Onlara doğru yolu göstererek, mutlu şekilde hayatlarını sürdürmelerini sağlarız.”

Tüketici haklarının sadece yerelde değil, uluslararası düzeyde de kabul gördüğünü ifade eden Balcı, konuşmasını şu sözlerle tamamladı; 
“Tüketici hakları, Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış ve değişik boyutlarıyla ortaya koyulmuş durumda. Bu bakımdan baktığımızda 1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Evrensel Tüketici Hakları, 8 temel konuyu kapsıyor. Tüketicinin temel ihtiyaçlarının karşılanması hakkı, sağlık ve güvenliğinin korunması hakkı, ekonomik şartların korunması hakkı, tüketim hakkı, eğitim hakkı, zararların giderilmesi hakkı, temsil hakkı, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı gibi hakları halkımıza en güzel şekilde anlatarak onlara yol göstermek bizlerin vazifesi. Bu bakımdan ben bu sempozyumu çok önemli görüyorum.”

TÜKETİCİ HAKLARININ KORUNMASI GELENEĞİMİZDE VAR…
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy da tüketici hakkının evrensel bir hak olduğunu vurgulayarak, bu hakkın Osmanlı’dan günümüze nasıl gelişme gösterdiğini örneklerle anlattı.
 
Tüketici haklarının korunmasının geleneğimizde var olduğunu vurgulayan Ersoy, Bakanlığın bu konuda yaptığı çalışmaları özetledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Yakup Güzel ise 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunla ilgili açıklamalarda bulundu.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak, “Amacımız asla ceza yazmak değil. Biz insanları doğru yola kanalize ederek, haklarını almalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Karabudak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Zabıta Teşkilatı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Tüketici Haklarının Yeri” konulu sempozyumda konuştu. Tüketici haklarına verilen önemin Osmanlı’dan gelen bir gelenek olduğunu hatırlatan Karabudak, zabıta teşkilatınca Ankara’da gerçekleştirilen uygulamaları anlattı. Karabudak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Hakları Denetim Merkez Amirliğimiz, 10.08.2015 tarihinde fiilen kurulmuştur. Amirliğimiz o günden itibaren tüketici hakları alanında yapmış olduğu çalışmalarla halkımıza hizmet veriyor. Amacımız asla ceza yazmak değil. Biz insanları doğru yola kanalize ederek, haklarını almalarını sağlamak istiyoruz. Çalışmalarımızla ve yaptığımız işbirlikleriyle farkındalığımızı ortaya koymak zorundayız. Bunu da en iyi şekilde hep birlikte yapabiliriz.”

Abdurrahman karabudak, zabıtanın varlığını ve tüketici hakları konusundaki rolünü en etkin şekilde hissettirebilmesi için sosyal medya dahil her türlü aracı en etkin şekilde kullanması gerektiğini ve bu yönde çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Tüketiciyi Koruma ve Dayanışma Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamil Nazik ise katılımcılara, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

İstanbul Zabıtası Tüketici Hakları Birimi Amiri Sinan Kalender ve Ordu Zabıtası Tüketici Hakları Birimi Amiri Kadir Temel de illerinde, tüketici haklarının korunması yönünde gerçekleştirdikleri faaliyetleri örnekleriyle anlattılar.




















HABER VİDEOSU



Bu haber 1272 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu