12-01-2018 GÜNDEM

Zabıta Teşkilatının Kazanımlarında Son Durum!!!

Zabıta Teşkilatının Kazanımlarında Son Durum!!!
Kamu çalışanları olarak Ocak ayını, kazanımlarımızın neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlıkla bekliyorduk. Özellikle toplu sözleşme mutabakatı aşamasında, sayın Bakanımızın zabıta ve itfaiye personellerini anarak söylediği sözler bizleri onore etmiş gelecek adına ümit vermiştir.
 
Evet toplu sözleşme metnini incelediğimizde gerçekten iyi niyetle fakat subjektif olarak hazırlandığı görülmektedir. Ancak kazanımları objektif olarak ele aldığımızda maalesef sadece iyi niyetli söylemlerle sınırlı kaldığı ve fiiliyatta kazanımlarda bir geriye gidişin bile olduğu söylenebilir.
 
Şöyleki toplu sözleşmede bir maddenin yanlış ifade edilmesi 2016-2017 yılında verilen özel hizmet tazminatlarının iptal edilmesine neden olmuştur.
(Maliye Bakanlığı, Mali ve sosyal haklar genelgesinin 4. Maddesi.)
Yani İlk defa bir kazanımın iptali söz konusudur. 
Ayrıca zaten yapılan her toplu sözleşme ile özel hizmet tazminatından zabıta teşkilatı ve özellikle zabıta komiseri ve amirleri bir hak kaybına uğramakta idi.
Yapılan 2,3 ve 4.toplu sözleşmeleri ile Zabıta komiseri ve amirleri artık şef statüsünde bile değerlendirilmiyor.
Yine bir kıyaslama yapacak olursak Zabıta amiri, Opera ve bale müdür yardımcısının aldığı özel hizmetin ancak 3/1’i ni alabilmektedir.
Kısacası Zabıta Komiseri ve Amiri artık yönetici olarak bile görülmemektedir.
Konuyu kanun maddeleriyle detaylandırarak fazla uzatmak istemiyorum.
 
Evet Özel hizmet tazminatını, İş güçlüğü ve iş riski ödemelerini bizden çok daha fazla alan kamu görevlileri bunu fazlasıyla hak ediyordur. Ancak minareden düşme, klima çarparak felç olma, teknolojik aletlere bakarak kör olma, halk oyunları oynarken sakatlanma, evrak tozuna veya açık alanda çevresel etkiye maruz kalarak hastalanma vb. risklerimizin olmadığı düşünülerek, bizlere en alt limitten özel hizmet tazminatı ve diğer ödemeler hesaplanarak veriliyor olabilir. 
Ama kanun yapıcılar emin olabilir ki yağmur-kar, gece-gündüz, hafta sonu-bayram, demeden yoğun çalışma saatleri ve iş stresi ile başa çıkmaya çalışırken birde muhattap olduğumuz kesimin silah, bıçak, sopa, taş, vb. faktörlerine maruz kalmamız çoğu zaman bizleri öldürüyor, yaralıyor, hastalandırıyor. 
Vel hasıl kelam özel hizmet tazminatında en alt kademede nitelendirilmemiz bir talihsizliktir, kaba tabirle haksızlıktır.

Geçmiş yıllarda sivil memurların, zabıta olabilmek için verdikleri uğraşları çoğumuz hatırlamaktayız fakat maalesef artık yukarıda saydığım nedenlerden dolayı zabıtadan, sivil kadroya hızlı bir geçiş söz konusudur.
Çünkü özel hizmeti yüksek bir kadroya geçildiğinde, Zabıtada aldığı mesai ücreti kadar ilave ücret alınmakta ve zabıtanın yaşadığı hiç bir zorluğada maruz kalınmamaktadır.
 
Peki bu yanlışlığın suçlusu kim, elbetteki bizleriz yani Zabıta Teşkilatıyız. Çünkü görevlerimizin neler olduğunu ve zorluğunu anlatmıyoruz, anlatamıyoruz. Son zamanlarda bir kaç bireysel girişim dışında uğraşan yok. Sendikacılarında bazı uğraşlar verdiklerini biliyorum ancak Zabıta Teşkilatının sorunlarını doğru cümleler kurarak anlatamadıkları da ortadadır.
Ayrıca sanırım Sendikal yöneticilerimizde daha önceden bizlere kazandırdıkları kazanımlarla yetiniyor, bizlerinde yetindiğimizi düşünüyor ve kendilerini sorgulamayacağımızı sanıyorlar. Kusura kalmasınlar taleplerimizi Ülkemizin geçtiği bu yoğun süreçte erteliyor olabiliriz. Ama bu süreç geçtiğinde Ülkemiz ile bizlerde ayağa kalkacağız.
Ayrıca emekçiden yana olduğunu iddia eden diğer sendika yöneticileride sakın eleştirmesin. Yetkili oldukları bir çok belediyelerinde 2015’ten gelen Özel hizmet tazminatı hakkını verdiremedik. Fazla çalışmadan kaynaklanan haksızlıklardanda bahsetmiyorum bile.
 
Bu yazıyı her zaman eleştirilerimi dinleyen ve cevap veren BemBirSen Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gürkan beyede atıyorum. Cevap gelirse yayınlayacağım.

Saygılarımla..
Mahmuthan TAŞER

Bu haber 4107 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu