06-08-2018 GÜNDEM

Zabıta mı Dövdü?

Zabıta mı Dövdü?

Dünyada Arı nesli tükendiği andan dört yıl sonra İnsan neslinin de tükeneceğini Bilim İnsanları söylüyor. Bunun nedeni ise bitkilerin ürün vermeyeceğidir. Gözle görülmeyen ancak bir çok iş yapan Arıların asıl işlerinin Bal yapmak olduğunu biliriz, aslında İnsan hayatının sürekliliğini sağlıyormuş Arılar. Milyarlarca işçi yılda 3 yada 4 ay çalışıyor bunun sayesinde de İnsan var oluyor. Aslında balı da kendileri için besin kaynağı olarak üretiyorlar ancak ellerinden gene İnsanlar alıyor. Böyle bakınca çelişki gibi duruyor, ancak doğanın dengesi bu. Bal insan içinde değerli bir besin kaynağı, hatta ilaç. Çiçekten çiçeğe geçmeleri aslında hem ziyaret hem ticaretmiş. Bu manada Arılar korumak, onların toplu ölümlerine sebep olacak işlerden uzak durmak gerektiğinin altını da çizmek gerekir.

Son günlerde Arının başka bir özelliğine daha şahit olduk. Zabıta Teşkilatını korumak gibi. Suriyeli olduğu söylenen bir çocuğa soruluyor seni "Zabıtamı Dövdü?" diye, çocuk arı soktu diyor. Neden bir şey mi yaptın diyorlar, yok Arı soktu diyor. Soruyu soran alması gereken, istediği cevabı alamadığı için üsteliyor. Allahtan çocuk derdimi anlatacak kadar Türkçe öğrenmişte Arı soktu diyebiliyor. Ya kafasını sallayarak cevap verse, yandı gülüm keten helva. Video da geçen konuşmalar açık ve net şekilde anlaşıldığı halde, sosyal medyaya düşüyor, Zabıta şiddeti diye. Kimse videoyu dinlemeden veryansın ediyor. Bu Zabıtaların Allah belasını versin, ağza alınmayacak küfürler linç girişimi, algı operasyonu ile başlıyor. Bu zaman zaman yapılan, ya tutarsa, tutmazsa da tıklama rekoru kırarız gibilerden, karalama kampanyasından birisi. Zabıta Teşkilatı bu tür olaylar çok olsa da alışamadı, yediremiyor kendisine. Onlarda tıpkı Arılar gibi gözle görülmeyen, İnsan hayatını kolaylaştıran işler yaptıkları için, hizmet ettiği İnsanlardan aldıkları bu tepkiler ağır geliyor. Arının yaptığı işleri bile tam bilmeyen İnsanlar, Zabıtanın da görev tanımını bilmeden yorumlar yapıp hakaretleri sıralıyorlar. Bu tür algı operasyonları Ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar için arada bir yapılıyor. Bunlara inanmayın kanmayın demek aslında abesle iştigal oldu, sonuçlarına yakın tarihimizde şahit olduk, ama hala inanıp ellerinde benzin bidonları ile gidenler oluyor. Hatta koskoca TV kanalları bile bunda haber değeri görüp "Zabıta Şiddeti" diye ana haberlerine taşıyorlar. Konuşmalar açık ve anlaşılır olduğu halde koca koca genel yayın yönetmenleri bile bu videoları dinlemeden yayınlıyorlar. Bu işin erbabı olan bu İnsanlar bunu yaparsa normal vatandaş ne yapmaz diye de düşünmeden kendimizi alamıyoruz. ertesi gün uyanan Genel yayın yönetmeleri daha eski bir Zabıta olayını haber yaptıktan sonra, dün yayınladığımız haberde Zabıta Dövdü dediğimiz çocuğu aslında Arı sokmuş deyip, özür bile dilemeden olayı geçiştiriyorlar. Buda bir şey sayılır diyoruz. Habercilik Etik İlkelerine uymasalar da.

Sosyal medyanın bir yaşam biçimi olduğu, insanların özgürce her şeyi paylaştığı mecrada bu tür işler oldu ve olacak. Günümüzde Sosyal Medya Doğru/Yanlış bilgiler ile Doğru/Yanlış yönlendirici enstrüman haline geldi. İletişim, Sosyal Medya Uzmanları ve daha bir çok ehil kişinin de dediği gibi Sosyal Medyada, İnternette yayınlanan her şey doğru değildir. Araştırmak lazım. Araştırmak artık insanlar için büyük bir zahmet olduğu için kimse (bazıları hariç) hiç bir şeyi araştırmıyor. Yayınlandığı hali ile herkes her şeyi kabulleniveriyor.

Özgürlük demişken neye göre kime göre özgürlük, bunun da sınırları tam çizilmiş değil. Başkalarının hak ve hukukuna dokunmadığı sürece özgürsün. O zaman önce Hak, Hukuk, görev ve yetki nedir onları da bilmek lazım. Mevzu geniş yani.

Öncelikle bu videoyu kasıtlı bir şekilde çekip yayınlayanları, gene bu videoda her şey ayan beyan orta da iken haber yapan TV Kanallarını ve videoyu oynatıp dinlemeden veryansın edenleri Zabıta Teşkilatı adına kınıyorum. Türkiye de 1397 Belediye var buda 1397 Zabıta Teşkilatı demek, Zabıta hakkında ön yargısı olanları bu teşkilatlara çay içmeye davet ediyorum. İnsanlara konuşa konuşa anlaşır...

Saygılarımla...
Ahmet AYDIN


Bu haber 3837 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu