reklam

reklam

19-06-2017 GÜNDEM

Üsküdara Giderken Aldıda Bir Zabıta

Üsküdara Giderken Aldıda Bir Zabıta

Seyyar satıcılık Kanunen Yasaklanmış bir faaliyet olmakla birlikte Mücadele etme yetkisi de Belediyelerde Zabıtaya verilmiştir. Zabıta keyfe keder bir uygulama yapmamaktadır. Yani vergi kaçağı, yerleşik esnafın hakları gibi geniş bir konuda Kamu hizmeti vermektedir belki de çoğu yerde imkânsızlıklar yüzünde de verememektedir bu hizmeti. Ülkeler kanun, yönetmelik vs. şeyler ile yönetilir bunlara uymayanlara da çeşitli cezai müeyyideler uygulanır. Aslında bu yasakları bilerek delen herkes de bilir bunu karşılığının bir ceza gerektirdiğini.

Olaya farklı bir pencereden bakacak olursak. Asker ve polis gibi Zabıta da bir kolluk gücüdür. Asker, Polis Adli suç işleyenler ile mücadele ederken Zabıta da daha hafif nitelenen Kabahat işleyenler ile mücadele etmektedir. Aslında kabahatte bir suçtur ancak toplumda infial uyandırmadığı için para cezası ile geçiştirilen idari bir suç olarak değerlendirilmektedir. Böylelikle mahkemelerinde yükü hafiflemektedir. Suç ve ceza kapsamında olayı değerlendirirsek. Suçu işleyenin erkeği kadını olmaz, yasalar önünde. Yani yasa, cinsiyet ayrımı yapmaz. Olay videoda çok net değil ancak belli olan bir şey var kadının elinden bıçağı almaya çalışan Zabıtalar. Kesici delici parçalayıcı bunların sonunda da sakat bırakıcı hatta öldürücü bir aleti almak hele ki can havli ile nefsi müdafaadır. Ekmek parası için derler genelde bu yasaklı işleri yapanlar. Kanuna karşı gelerek yapılan har türlü faaliyet haramdır, haramın ekmek parasını siz değerlendirin. Bunun davası olmaz, bunun davası ancak ve ancak suçtur. Olayı kadın olarak değerlendirecek olursak “Elleri Hiç Titremez” derler, birde bu da işin bir başka boyutu.

Şimdi bu olay böyle olup lanse edildi ya bir sürü leş kargası toplanır hemen vay kadına bu yapılır mı, evine ekmek götürecek de falanda feşmekân da. Destanlar yazılır hakaretler havada uçuşur. Geri zekâlılar çıkar ortaya, klavyeşörler onlarda çok delikanlıdır ha, kadına yapılanı bir hakaret olarak görürler, ancak Zabıta ya her türlü hakareti yaparlar. Ana baba terbiyesi almamış önüne bir şey koymayacağım "…… Müsveddelerdir"  onlar. Hal böyle olunca okumayı araştırmayı sevmeyen Vatandaş da işin içine atlar hemen. Millet olarak sevdiğimiz gibi mazlumun yanında olduğunu sanarak oda içindeki kinini Zabıtaya akıtır. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim bizim Vicdan ayarımız yok diye. Geçmişe bakınca da anlayacağımız gibi nicelerine acıdık yazık diye hep de onlardan çekmedik mi?. Tatlıcı Ali olayını hatırlayın, adamı 15 temmuz gazisi yapıverdiler bir anda. Ülke olarak şunu bilin dışarıdaki düşmanlarımızdan çok içeride düşmanımız var ve onlar Ülkeyi karıştırmak için her şeyi fırsat biliyorlar. Bunları bilerek olaylara yaklaşırsak daha objektif oluruz. Sonucunda Zabıta haksız ise inanın bizde sizin yanınızda oluruz. Birde sanki her gün binlerce böyle olay vuku buluyor. Bu tür olaylar ne kadar az ise Zabıta işini iyi yapıyor demektir. İstatiksel olarak olayı böyle değerlendirmek lazım. Yılda iki yâda üç olay meydana geliyor bu şekilde.

İşin ajitasyonuna boyutuna gelecek olursak, Bu tür olaylar karşısında hayatını kaybetmiş, Şehit olmuş Zabıtalar mı istiyorsunuz. Tabutunun başında eşi, çocuğu, anası, babası ağlayan. Ne diyelim bu işler kötü bitince, canı alan Üsküdar’ı geçti mi. İnanın hiçbir Ülkede yoktur Halk için çalışan insanlar, gene Halk tarafından linç edilsin. Allah Ülkemize hizmet eden tüm kolluk güçleri ile birlikte Zabıtayı da koruyup kollasın. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Bu vesile ile önümüzdeki günlerde kutlayacağımız Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik eder, sağlık ve esenlikler dilerim.

Saygılarımla
Ahmet AYDIN


Bu haber 4325 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu