23-12-2017 GÜNDEM

Olmadı Başkan!

Olmadı Başkan!

Propaganda “Bir öğreti veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma, yaymaca olarak tanımlanmaktadır. Propagandanın çeşitleri renkler ile ifade edilmektedir. Beyaz, Siyah, Gri olarak. Propaganda deyince ilk akla gelen siyaset olmakla birlikte işin aslı öyle değildir. Günümüzde televizyondan veya herhangi bir iletişim veya medya aracından izlediğimiz gördüğümüz reklamlarda birer propaganda olmaktadır. Yani propaganda = tanıtım= algı yönetimi de diyebiliriz.

Beyaz propagandaya dönecek olursak; kişi, kurum ya da kuruluşları iyi yönde tanıtmak amacıyla, yapılan reklam tanıtım kampanyalarından bahsedebiliriz. Kişi, kurum veya kuruluş tamamen kendi insiyatifi ile planlanmış bir şekilde bu işi yürütür ya da ajans ile anlaşarak yürütür. Bu durumda kaynakta hedef kitlede bellidir. Bizde Zabıta Teşkilatı olarak, Zabıtanın görev ve sorumlulukları itibari ile ne kadar önemli bir müessese olduğunun farkındalığı adına her mecrada propagandamızı yapmaktayız. Hedef kitlemiz ise yediden yetmişe tüm Ülke haklı ile bütün kurum ve kuruluşlardır. Hedefin büyüklüğü ve işin çetrefilli olması hasebiyle kolay bir durum olmamakla birlikte çıkılan bu yolda epey bir mesafe kat edildi. İnsan faktörü işin içine girince istendik ya da istenmedik hatalar ile bazı kazaların olması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu kazalar neticesinde Kara propagandacılara fırsat verilmekte yapılan ufak kazalar büyük sorunlar haline gelebilmektedir. Göz aldatmacası ve görüntü kısıtlaması ile (cımbızlama) insanların algıları çok kolay bir şekilde yönetilmektedir. Mesela zabıtalar tarafından darp edilen bir seyyar satıcı görüntüleri haber değeri taşıyabilmekte günlerce özellikle sosyal medyada dönmekte iken, esnaf tarafından darp edilen bir iki zabıta haber değeri taşımamaktadır. Arada bir ilkeli basın organları tarafından haber yapılsa da her hangi bir önem arz etmemektedir. Çok yakına dönecek olursak Zabıta Daire Başkanı tarafından darp edilen Zabıta büyük haber değeri ile karşımıza çıkabilmektedir. Yeni olan bu olayda tarafların kendi ağızlarından bir açıklama duymadığımız için olayı mahiyetini de bilmemekle birlikte, olayın mahiyeti ile de ilgilenmiyoruz. Tasvip etmediğimiz bu olay bir kurum başı olan bir Zat tarafından yapılmasını da ayrıca kınıyoruz. Olaya münferit bile diyemiyoruz neden çünkü iki denk güç arasında cereyan etmediği için iki zabıta kavga etse aralarında bir anlaşmazlık çıkmış birbirlerine vurmuşlar, münferit bir olay der geçeriz, belki de hiç görmeyiz duymayız. Her neyse bu son olay Daire başkanına yakışmadı yakışmamasına da, biz gene kendi derdimize düştük.

Bu olayı fırsat bilen klavyeciler uyudukları yerlerinden uyandılar ve Zabıta Teşkilatına gene yüklendiler. Her zamanki yiğitlikleri ve delikanlılıkları ile hakaretler gırla gitti. Eski çamaşırlar döküldü. Hatta yapılan olay neydi unutuldu, her bir kendi kuyruk açısını, derdini iyice döktü. Hatta Kanun ve yönetmeliklerde yok hükmünde olan seyyar satıcılar düğün dernek filmindeki gibi halay çekti. Ya bak görüyor musunuz biz ne haldeyiz diyerek yukarıda bahsettiğim kara propagandacılar iş başına geçti anlayacağınız. Onlara bizim içimizden bile uyanlar oldu. Yazı uzayacak sizde okumayacaksınız buradan bir sonuç çıkaralım, elmaları bir zahmet siz pazardan alın.

Teşkilattın birçok sorunları olduğu gene teşkilat içerisinden dile getirilse de öyle çok bir sorunumuz yok Allah’ın izni ile daha doğrusu bazı sorunların halledilmesi diğer sorunları da çözecektir bunların başında liyakat sahibi yöneticilerin görev almaları ile olacak. Yani çekirdekten yetişmiş, mesleğin tozunu yutmuş olacak, ikincisi görevde yükselme sorununun çözülmesi ile olacaktır. Geriye kalan şikâyet ve sorunlar inanın bunların çözülmesi ile unutulur.

Son olay ile ilgili şu Atasözünü yakıştıralım “Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter, güvenme zenginliğine bir kıvılcım yeter” kıvılcımı sen çaktın ateşine de katlanacaksın.

Bu vesile ile olmasaydı iyiydi ama Yeni yılınızı en kalbi duygularımla kutlarken, tüm insanlık âlemine barış, sevgi, hoşgörü getirmesini yüce Allah’tan dilerim. Esen kalın.
Saygılarımla


Ahmet Aydın


Bu haber 3257 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu