28-12-2018 GÜNDEM

2918 Karayolları Trafik Kanunu ve Belediye Trafik Zabıtası

2918 Karayolları Trafik Kanunu ve Belediye Trafik Zabıtası

Bilindiği üzere, ülkemiz genelinde yük-eşya ve yolcu taşımacılığı faaliyetleri 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, Yönetmeliği ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında ve kanunların belirlemiş olduğu, Çalışma Usul ve Esaslarına göre yapılmaktadır. İlgili kanunlarda sürücülerin veya araç tescil sahiplerinin işlemiş olduğu her suçun, ihlalin yapıldığında miktarı belirtilen para cezası, süresi belirtilen aracın trafikten men cezası ve sürücü belgesinin, aracı kullanandan geri alınması gibi yaptırımları mevcuttur.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 114’ üncü maddesi; “Bu kanunda yazılı trafik suçlarını işleyenler hakkında, yetki sınırları içinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile Ulaştırma Bakanlığının ve Karayolları Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinin il ve ilçe kuruluşlarında görevli ve yetkili kılınmış, personelince ceza ve suç tutanağı düzenlemeye yetkilidir” denilmektedir. Bu durumu bir kaç örnekle açıklamak gerekir ise: Araç kullanan sürücülerin işlemiş olduğu suç ve ihlaller yurdumuzun neresinde olursa olsun, kanundaki ceza maddesi ve karşılığı olan ceza miktarı aynıdır. Korsan diye tabir edilen ( Seriden Plakalı ) araçlar hakkında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun EK-2/1, EK-2/3 ve EK-2/4 maddeleri gereğince; a) Çalışma izni/ruhsatı almadan, yolcu taşımacılığı yapanlara, 5.010 TL para cezası, araçları da 60 gün otoparka çekmek suretiyle trafikten men, b) Alınan izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında, taşımacılık yapanlara, 2.018 TL para cezası, araçları da 30 gün otoparka çekmek suretiyle trafikten men, c) Alınan izin/ruhsatta belirtilen çalışma bölgesi/güzergah dışında çalışanlara , 1.002 TL para cezası, araçları da 15 gün otoparka çekmek suretiyle trafikten men cezası verilir. Suçun / ihlalin işlendiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde tekrarı halinde, bu madde de yer alan idari para cezaları iki kat olarak uygulanır, İlgili belediye tarafından tahdit veya tahsis kapsamına alınmış ve bu kapsamda verilmiş çalışma izninin/ruhsatının süresi bittiği halde, belediye sınırları dahilinde yolcu taşıyan kişiye 1.002 TL idari para cezası uygulanır ve eksikliği giderilinceye kadar araç trafikten men edilir. Böyle durumlarda belediye sınırları içinde yolcu taşımacılığı yapmak yasaktır denilmektedir. Aynı kanunun 61/1-a maddesi: “Taşıt yolu üzerinde durma ve duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek” ihlalinden sürücülere 108 TL para cezası, sürücü belgelerinden de 15 puan eksiltilmesi cezası verilmektedir. Ayrıca bu maddeye aykırı olarak, park edilen araçlar trafik zabıtasınca ( Polis ve Jandarma ) kaldırılır. Otoparka çekilen araçlar çekici ve otopark bedelleri ödenmeden araç sahibine teslim edilmez denilmektedir. Yukarıdaki vermiş olduğumuz örneklerde kanunla belirlenmiş bu ihlallere müdahale etme, suç ve ceza tutanağı tanzim etme yetkisi, kanunun 114’üncü maddesinde belirtilmiş kurum ve genel kolluk kuvveti olan polis ve jandarmaya verilmiştir.

Yerel yönetimler ve idareler (Belediyeler) ise 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilmeyen, sadece bulunduğu il, ilçe ve beldenin düzenini, halkın esenliğini sağlamak, halka yardımcı olmak ve diğer bazı aksaklıkları giderebilmek için belediye meclisi tarafından hazırlanıp, onaylanan “Belediye Emir ve Yasakları Yönetmeliği, ve bulunduğu ili kapsayan ve toplu taşıma hizmeti veren ticari plakalara ait yönetmelikleri” yayınlamaktadır. Belediye zabıtasına, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu herhangi bir yetki ve sorumluluk vermediğinden dolayı, zabıta personeli de belediyemizin yayınlamış olduğu bu yönetmeliklere istinaden, tespit ettiği ihlallere “Durum Tespit, İdari Yaptırım ve Karar Tutanağı” düzenlemekte ve düzenlenen tutanaklara ise belediye encümeni tarafından 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi olan “Emre aykırı davranış” maddesi gereğince 259 TL idari para cezası verilmektedir. Bu bağlamda kolluk kuvveti olan Polis ve Jandarmanın nasıl ki Yerel Yönetimlerin yayınlamış olduğu yönetmeliklerine ait maddelerden, suç ve para cezası tutanağı yazma-düzenleme yetkisi bulunmadığı gibi, Belediye Zabıtasının da 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, ceza maddelerine istinaden suç ve para cezası tutanağı yazma-düzenleme yetkisi yoktur.

Mustafa YÜCEDAĞ
Zabıta Amir Vekili
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Trafik Zabıta Şube Müdürlüğü 


Bu haber 2328 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

İNTERNET SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

Çok Güzel
Güzel
Daha İyi Olabilirdi
Kötü

Namaz Vakitleri
Puan Durumu